Vatrogascima dogorelo
Oko300 pripadnika službi zaštite i spasavanja, okupljenih oko Strukovnog sindikata vatrogasaca ( SSV ) iz svih crnogorskih gradova, protestovalo je juče ispred Skupštine. Nezadovoljni su predlogom izmjena i dopuna Zakona o zaštiti i spasavanju kojima im se umanjuje obim postojećih prava. Vatrogasci traže 30 odsto veće plate, sticanje prava na punu starosnu penziju sa 55 godina starosti i beneficirani radni staž kako je to trenutno regulisano zakonom.
Vatrogasci zahtijevaju četiri mjeseca beneficiranog staža na 12 mjeseci efektivnog rada, regulisanje statusa vatrogasca-spasioca nakon umanjenja ili gubitka radne sposobnosti, te tretiranja profesionalnog vatrogasca-spasioca kao službenog lica.
Predsjednik SSVCG Milan Bojović poručio je poslanicima i Vladi da on i njegove kolege trenutno protestuju mirno i dostojanstveno, ali i da ne treba iskušavati njihovo strpljenje. Takođe je istakao i da nije isključeno ni radikalizovanje protesta, u zavisnosti od odnosa prema njihovim zahtjevima.
Već smo razgovarali sa članovima skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu i svi oni su nas podržali. Ipak, nijesmo dobili izričito obećanje da će se u zakon uvrstiti sve ono što tražimo. Nama se predloženim izmjenama zakona umanjuje obim prava koja smo imali ranije i to nije pošteno. Radna grupa koja je radila na izmjenama zakona prihvatila je naše brojne sugestije, ali se u konačnom testu koji je predat Skupštini nije našlo ono na čemu smo mi insistirali – kazao je Bojović.
On ističe da vatrogasci traže da im se ukaže poštovanje i da svi imaju ista prava na nivou države.
Situacija je takva da u zavisnosti od grada imamo i različite uniforme. Tako je i sa platama i pravima. Hoćemo da svi imamo iste uniforme i da svi imamo ista prava i jednak koeficijent. Koeficijent za srednju stručnu spremu je svuda 4,1. Zamislite sad da uporedite vatrogasca i čovjeka u kancelariji koji imaju iste plate, a prirode poslova su im potpuno različite. Vatrogasac, odnosno spasilac svakog dana rizikuje život radeći svoj posao, što nije i slučaj sa mnogim zaposlenima koji imaju i status službenih lica – ocijenio je Bojović.
On je naveo da će predstavnici sindikata vatrogasaca tražiti sastanak sa svim poslaničkim klubovima.
Neka ne kušaju naše strpljenje. Tačno je da smo mi izdrživi, ali neka nas cijene. Naš posao je jako težak i human. Djeca u vrtićima i školama pjevaju i uče o vatrogascima i o tome koliko smo mi bitni, ali evo ovi sa fakultetima ne znaju koliko smo potrebni društvu. Stalno nam smanjuju obim prava i to je neprihvatljivo – poručio je Bojović.
On je istakao da su vatrogasci ti koji spasavaju ugrožene u zemljotresu, poplavama, požarima…
Pa i kada dođe do udesa mi smo ti koji izvlače unesrećene, a policajci samo rade uviđaj – naglasio je predsjednik SSV.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata ( USS ) Srđa Keković kazao je da sindikat već ima podršku Odbora za bezbjednost i nada se da će svi poslanici stati uz vatrogasce.
Oni su najavili da ćemo nastaviti razgovore da se vidi šta sve može da se prihvati. Očekujemo podršku svih poslaničkih klubova. Mi samo tražimo da se ispoštuje ono što je ispregovarano na nivou radne grupe – naveo je Keković.
Ponižena kategorija službenika
Cetinjski vatrogasci nijesu zadovoljni tretmanom koji imaju, a njihov predstavnik Slavko Janković kazao je „Danu” da su on i njegove kolege poniženi.
Vatrogasci u cijeloj državi su ponižena kategorija službenika. U civilizovanom svijetu posao vatrogasca je jedan od najhumanijih i oni su poštovani i uvažavani. Samo u Crnoj Gori to nije slučaj i dovedeni smo u situaciju da smo, uz sve uvažavanje, na nivou komunalnog radnika. Svaki posao je pošten i neću nikog da ponižavam, ali mi moramo biti izdvojeni i imati veća prava od ovih koja nam daju jer rizikujemo život radeći ovaj posao. Nijesmo mi srećni što moramo da protestujemo da bi nas neko primijetio – kazao je Janković, pozivajući gradonačelnika Cetinja Aleksandra Bogdanovića da u ime Zajednice opština podrži zahtjeve vatrogasaca.
Izvor: DAN